Jakie cechy ma dobry administrator baz danych?

cechy administratora baz

Administrowanie bazą danych to bardzo odpowiedzialne zajęcie. Nic więc dziwnego, że pracodawcom zależy na tym, aby znaleźć godnego zaufania administratora. Wśród wielu kandydatów najlepiej znaleźć kogoś, kto nie tylko ma duże doświadczenie, ale również cechy, wyróżniającego go na tle innych.

Jakich cech powinien w nim szukać rekruter?

Dobry administrator baz danych to ktoś bardzo dociekliwy oraz skrupulatny. Dba o to, aby baza została odpowiednio zabezpieczona przed działaniem intruzów. Troszczy się również o to, aby można było wygodnie z niej korzystać. Dlatego udziela do niej praw odpowiednim osobom oraz pomaga, kiedy nie są w stanie uzyskać z niej odpowiednich danych. Administrator powinien być również osobą komunikatywną. Ludzie związani z branżą IT zbyt często mają problemy w komunikacji z innymi. To szczególnie uciążliwe, kiedy pracuje się zespołowo. Warto więc ćwiczyć komunikowanie się, nawet jeśli administrator czuje się introwertykiem.

Dobry administrator baz to też ktoś, kto jest gotowy do ciągłej nauki. W branży informatycznej często coś się zmienia. Powoduje to, że specjaliści powinni na bieżąco śledzić pojawiające się zmiany w technologii, aby móc usprawniać działanie bazy danych. Pracodawca powinien wspomóc go, oferując szkolenia lub inne formy nauki dla pracowników.