Jak dużo musi pracować administrator baz?

jak-duzo-musi-pracowac-administrator-baz

Administrator baz zwykle pracuje etatowo, przez co jego godziny pracy są ograniczane wymiarem czasu pracy zapisanym w umowie. W praktyce jednak ilość pracy zależy od bardzo wielu czynników, wśród których wiele nie zależy ani od niego, ani od jego przełożonych. Środowisko informatyczne jest bowiem na tyle nieprzewidywalne, że w każdej chwili może pojawić się pewien niepożądany błąd, który zmusi administratora baz do szybkiego działania. Dla odmiany są dni, kiedy nie ma on za wiele do roboty.

Czy koniec końców administrator baz musi pracować dużo?

Trudno jednoznacznie określić, czy administrator baz pracuje dużo, gdyż pojęcie to jest bardzo płynne. Ostateczna ilość pracy zależy w dużej mierze od tego, w jakiej organizacji pracuje. Przyjęło się sądzić, że zwykle administrator baz ma sporo na głowie, jeśli zdecydował się na dłużej związać z korporacją. W praktyce jednak równie dużo zadań może mieć w małej firmie, w której brakuje kogoś, kto mógłby odciążyć go z nadmiaru obowiązków w sytuacji, w której on sam jest nimi przytłoczony.

Administrator baz musi też czasem liczyć się z koniecznością zostania w firmie po godzinach. Dzieje się tak głównie w sytuacjach kryzysowych, w których dane dostępne w bazie stają się z jakiegoś powodu zagrożone lub co gorsza, następuje ich wyciek. Ktoś, kto myśli o pracy jako administrator baz musi mieć więc w pamięci, że jego praca będzie bardzo nieregularna.