Czy zlecać obowiązki administratora baz zewnętrznym firmom?

administrator baz

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm zleca wiele zadań do wykonania firmom zewnętrznym. Powodów jest wiele, ale głównym są idące za takim rozwiązaniem oszczędności. Większość firm próbuje bowiem obniżyć koszty, jak najbardziej się da. Jednak są sytuacje, w których lepiej zrezygnować z takich rozwiązań.

Czy w takim razie warto pomyśleć o zleceniu prowadzenia baz danych administratorom w wyspecjalizowanych firmach IT?

Bazy danych to miejsca, w których przechowuje się wszelkie newralgiczne informacje dotyczące firmy. W bazach mogą znajdować się dane pracowników, dane dotyczące projektów realizowanych w firmach, a także chociażby bazy klientów. Wypłynięcie niektórych z nich może nawet wiązać się ze złamaniem prawa. Nie musi jednak do tego dojść, aby firma upadła. Wystarczy, że takie informacje dostaną się w ręce konkurencji i już można zacząć martwić się o losy przedsiębiorstwa.

Obsługę baz danych lepiej więc powierzyć zaufanemu administratorowi, który będzie czuwał nad bezpieczeństwem danych. Utrzymywanie takiego pracownika na stałe jest również ważne ze względu na to, że jest w stanie natychmiast zareagować w sytuacjach awaryjnych związanych z bazą. Ograniczenie ilości osób, które do takiej bazy mają dostęp powoduje, że istnieje mniejsze ryzyko, że poufne dane dostaną się w niepowołane ręce.