Czy administrator baz to osoba potrzebna w firmie?

czy-administrator-baz-to-osoba-potrzebna-w-firmie

Administrator baz to stanowisko, które często jest niezauważane przez pozostałe osoby w biurze. Wiele osób nie umie odpowiedzieć na pytanie o to, czym tak naprawdę zajmuje się administrator baz. Niektórzy mogą nawet zaryzykować stwierdzenie, że nie jest to postać istotna. W sytuacji problemów z bazą danych jego nieobecność jest jednak bardzo niekorzystna dla firmy. W momencie kryzysu jego ingerencja jest absolutnie niezbędna. Jeśli na co dzień administrator baz czuje się niedoceniany, w momencie kryzysowym na pewno ma szansę się wykazać.

Administrator baz na co dzień nie rzuca się w oczy. Większość swoich zadań wykonuje przed komputerem. Wiele osób po prostu nie rozumie, czym dokładnie się on zajmuje. Zagadnienia informatyczne są często trudne do zrozumienia. Nie niosą za sobą również widocznych na pierwszy rzut oka efektów, które przekładałyby się bezpośrednio na zyski firmy. To powoduje, że administratorzy danych są często pomijani w momentach, kiedy zapadają decyzje o tym, kto dostanie podwyżkę lub awans. W praktyce rzeczywiście praca jest bardzo niezauważalna dla osób z innych działów. Łatwo wyrobić sobie więc błędną opinię, że administratorzy danych nie robią nic przydatnego. Ich praca wymaga jednak dużego skupienia oraz motywacji do indywidualnego działania.

Administrator danych ma jednak szansę bardzo się wyróżnić w sytuacji kryzysowej. Wiele firm korzysta co prawda w takich sytuacjach z usług przedsiębiorstw zewnętrznych. Ze względów bezpieczeństwa jednak zatrudniony na stałe administrator danych jest pożądanym pracownikiem. To powoduje, że wiele młodych ludzi ma szansę na karierę w tym zawodzie.