Czy administrator baz narażony jest na wypalenie zawodowe?

wypalenie-zawodowe

Wypalenie zawodowe to problem bardzo wielu osób, które od dawna pracują na tym samym stanowisku, nie zmieniając prawie wcale zakresu obowiązków. Może spowodować, że przestanie nam się chcieć wykonywać obowiązki zawodowe, stracimy zainteresowanie naszą dziedziną, a w ostateczności w ogóle nie będziemy mieć motywacji, aby rano wychodzić do pracy. Na takie zagrożenie narażony może być także administrator baz danych, który spędza większość czasu przed komputerem. Jak przeciwdziałać takiemu zjawisku?

Administrator baz danych to osoba, która musi zmierzyć się z tym, że część jej obowiązków jest bardzo schematyczna. Regularne przeglądanie baz w celu poszukiwania błędów może wydawać się w pierwszej chwili monotonne, jednak rozwiązywanie pojawiających się problemów na pewno takie nie jest. Aby nie wpaść w pułapkę braku rozwoju, warto podchodzić do każdego błędu jak do nowego wyzwania do zrealizowania. Każde problemy z siecią mogą stać się okazją do nauki nowych rzeczy, poprawy swoich umiejętności oraz satysfakcji z rozwiązania problemów.

Administrator baz danych powinien również dbać o to, aby znaleźć pracę, w której ma szansę uczestniczyć w różnorodnych szkoleniach. To idealny sposób na wyrwanie się z rutyny codzienności oraz spojrzenia na pracę  z zupełnie innej perspektywy niż zwykle.