Administrator baz odludkiem? Prawda czy mit?

administrator-baz-odlutkiem

Administrator baz, jak większość informatyków, postrzegany jest jako osoba, która nie przepada za zbyt częstym kontaktem z ludźmi. Trudno się dziwić temu założeniu, biorąc pod uwagę, że informatycy rzeczywiście dużą część czasu spędzają przed komputerem. Czy jednak prawdą jest, że nie lubią oni ludzi, czy to tylko jeden ze stereotypów krążących w branży informatycznej?

Administrator baz to jeden z informatyków, który ma szczególnie dużo kontaktu z innymi ludźmi. Dzieje się tak dlatego, że to właśnie do jego zadań należy przydzielanie oraz odbieranie uprawnień związanych z bazą danych. Jeśli coś nie działa poprawnie, to do niego zgłaszają się ludzie z całej firmy z prośbą o pomoc. Administrator baz musi również być w ciągłym kontakcie z różnymi działami, aby mieć bieżącą wiedzę na temat aktualnych problemów pojawiających się w sieci.

Trzeba jednak przyznać, że niejeden administrator baz chętnie zamieniłby swoją pracę na coś, co wymaga mniejszego kontaktu z ludźmi. Wielu informatyków bowiem to introwertycy, których kontakty z innymi zwyczajnie męczą. Daleko im jednak do odludków. Często wolą po prostu komunikować się z innymi w mniej bezpośredni sposób, co ułatwiają im komputery. Jeśli jednak trzeba, z sukcesem odnajdują się nie tylko w samodzielnym działaniu, ale również w pracy zespołowej w dużych firmach oraz korporacjach.