Administrator baz danych osobowych – sprawdź dobrze, kogo zatrudniasz!

administrator-baz-danych-osobowych-sprawdz-kogo-zatrudniasz

Dane osobowe to bardzo wrażliwe dane, których ochrona powinna być istotnym aspektem w oczach przedsiębiorców. Są nie tylko bardzo cenne, ale ich wypłynięcie może mieć bardzo nieprzyjemne skutki finansowe, ale nie tylko. Dlatego niezwykle ważnym zadaniem pracodawcy jest odpowiednie ich przechowywanie oraz zabezpieczenie. Osobą odpowiedzialną za prowadzenie baz danych osobowych jest administrator. W związku z tym, że jego funkcja jest tak ważna, warto dokładnie przeprowadzić rekrutację na to stanowisko.

Administrator baz danych ma za zadanie chronić przechowywane dane osobowe. W jaki sposób powinien to robić? Przede wszystkim nie może dopuścić do tego, aby zapoznała się z nimi osoba nieupoważniona. W tym celu powinien zaplanować, wdrożyć oraz nadzorować system zabezpieczeń baz danych, które mu podlegają. Aby proces ten mógł przebiegać sprawnie oraz w sposób zrozumiały dla osób kontrolujących jego pracę, powinien odpowiednio go opisać oraz zestawić w postaci stosownej dokumentacji.

Pracodawca, który rekrutuje administratora baz, musi bardzo dokładnie sprawdzić jego kompetencje, znajomość przepisów oraz opinie od poprzednich pracodawców. Jego błędy mogą bowiem generować ogromnie negatywne skutki. Lepiej więc robić wszystko, aby uniknąć ryzyka wycieknięcia baz danych poza system firmy.