Administrator baz danych narażony na wypalenie zawodowe

administrator-baz-danych-narazony-na-wypalenie-zawodowe

Praca jako administrator baz danych to bardzo odpowiedzialna funkcja, która powoduje, że wiele osób wykonujących ją narażona jest na wypalenie zawodowe. To jedna z chorób cywilizacyjnych, która staje się niestety coraz powszechniejsza w wielu różnorodnych branżach. Problem ten może zatem dotknąć niemalże każdego, jednak szczególnie są na nie narażone osoby robiące wiele powtarzalnych rzeczy oraz spędzające więcej czasu przed komputerem niż z ludźmi. Jak sobie z nim poradzić?

Definicja mówi, że wypalenie zawodowe, na które narażony jest administrator baz danych to reakcja organizmu na stres związany ze zbyt dużą ilością pracy. Pojawia się ono wraz z bardzo charakterystycznymi objawami, takimi jak ciągłe poczucie zmęczenia, niechęć do wykonywanych obowiązków oraz ciągłe poczucie zdenerwowania. W swojej najbardziej rozwiniętej fazie może również objawiać się typowo fizycznymi zachowaniami organizmu: częstymi bólami głowy, pojawiającymi się nudnościami oraz nadciśnieniem.

Administrator baz danych, który zmaga się z poczuciem wypalenia zawodowego, powinien zwrócić szczególną uwagę na to, aby postarać się zachować równowagę pomiędzy życiem prywatnym a zawodowym. Dobrym pomysłem może być również zmiana typowych obowiązków w firmie. Dobrze, jeśli będzie miał poczucie, że również ma okazję do rozwoju. Pomoże w tym na pewno uczestnictwo w szkoleniach oraz konferencjach.