Administrator baz danych najważniejszą osobą w firmie?

administrator-baz-danych-najwazniejsza-osoba-w-firmie

Teza jakoby administrator baz danych miał być najważniejszą osobą w firmie, zdecydowanie nie należy do popularnych, jednak jeśli zastanowimy się nad tym bardziej, może okazać się, że jest w tym bardzo wiele prawdy. Jak to możliwe? Przecież nie ma on możliwości podejmowania decyzji strategicznych  dla działania przedsiębiorstwa. A jednak jedno jego niedopatrzenie może przełożyć się na bardzo wiele problemów w firmie. Które działania administratora baz danych są tak ważne?

Administrator danych ma za zadanie ochronę oraz zarządzanie często bardzo wrażliwymi danymi zarówno na temat zatrudnionych pracowników, jak i poufnych informacji w firmie, które zdecydowanie nie powinny wydostać się poza wewnętrzną część przedsiębiorstwa. Jeśli zabezpieczenia, które zastosuje, zawiodą, firma może zostać narażona na naprawdę duże straty. Wypłynięcie wrażliwych danych to bowiem okazja dla konkurencji na poznanie bardzo istotnych informacji o zasobach oraz strategii rozwoju firmy.

Administrator baz danych nie tylko ma za zadanie ochronę danych przed dostaniem się w niepowołane ręce, ale również powinien dbać o to, aby nie zostały one usunięte. W czasie kiedy większość firm rezygnuje z utrzymywania informacji w formie papierowej, szczególnie istotne jest, aby znajdujące się na dyskach dane zostały odpowiednio zabezpieczone. Administrator powinien więc czuwać nad bezpiecznym procesem tworzenia kopii zapasowych. Tylko w ten sposób będzie można efektywnie zarządzać wiedzą w przedsiębiorstwie.